Pokud se nám rozpadne vztah, ve většině případů neprožíváme šťastné období. Ano, jsou i případy, kdy je rozchod nevyhnutelný a osvobozující, ale většinou rozchodem méně či více trpí oba partneři.  Je přitom jedno, jestli šlo o vztah trvající 20 let, nebo jste byli zamilovaní dva roky. I když z těch dlouhodobých můžeme mít závazky a mnohem více vzpomínek. Jak přežít rozchod, než si přivykneme na to, být sami se sebou, bez partnera, co nejlépe přestát?

Zaměstnejte svou hlavu

V první řadě nám pomůže při otázce, jak překonat rozchod, zahnání chmurných myšlenek. Nevíme, co si počneme, jak budeme trávit volný čas, jak se nám bude spávat samotným v posteli, co naši společní přátelé… Proto je důležité najít způsob, jak dáme možnost hlavě odpočinout. Můžete si jít zaběhat, zacvičit do fitka, můžete jezdit na kole, zkusit se učit jazyk, hrát na akordeon… Do hlavy se nám zřejmě i při těchto činnostech bude daná osoba vkrádat, ale pokud k tomu dojde, měli bychom si úmyslně říct, že teď tyhle myšlenky nechceme a začít myslet na něco jiného. Jde to, jen to chce malý trénink.

Nebuďte sami

I když jste bez partnera a řešíte, jak se vyrovnat s rozchodem, nikdy nejste sami. Vždy máte někoho, komu na vás záleží, má vás rád, zajímá ho, jak se máte, a když ví, že vám není „hej“, udělá vám „vrbu“, vše proberete, vyslechne vás, občas poradí. Nejlepší je vyjít ven, třeba za kamarádem, kamarádkou, rodinou, za kýmkoli, komu důvěřujete, a popovídat si o tom. Sdílené trápení je poloviční trápení. Mluvením probíhá malá terapie, která má ovšem velké výsledky. Čím více a opakovaně budete o tom, co vás trápí povídat, tím více se tlaku uvnitř sebe zbavíte.

Udělejte si seznam negativ partnera

Nikdo není dokonalý. Ani váš bývalý partner nebyl. A pokud si myslíte, že neměl žádnou chybu, pletete se. Najděte byť jen sebemenší drobnůstku, která nebyla úplně podle vašich představ. Co třeba ústní hygiena? Nebo zacházení s použitým prádlem? Slušelo mu to vždy? Nechodil občas hodně „pařit“? Možná se ne vždy choval hezky… Pokud se zamyslíte, určitě něco najdete. Vytvořte si seznam „negativ“, aby se vám jej lépe „pouštělo z hlavy a srdce“. I na sobě můžete zapracovat. Na všem, co se vám u partnera nelíbilo. Zkuste se zamyslet nad tím, že každý dělá věci po svém, to co jemu nevadí, vám může přijít příliš… Můžete začít na práci na sobě samé.

Najděte si koníčky

K tomu, co jsme uváděli před chviličkou, se váže i to, že je potřeba najít si koníčky nebo zábavu na chvíle, které jste trávili společně. Začněte dělat to, co bylo vaším přáním. Co třeba čtení? Nebo psaní? Anebo shození přebytečných kil, upletení svetru, učení se slovíček, skládání puzzlí, kterých už máte ve skříni spousty, ale ne a ne najít čas na jejich složení? Udělejte i něco užitečného, do čeho se vám nechce. Ukliďte byt a berte to jako úklid od bývalého přítele.

Pozor na uchovávání si upomínek a kamarádských vztahů

Pokud máte onoho kluka stále rády, pečlivě zvažte, co dělat po rozchodu, a co nedělat. Chcete s ním zůstat ve styku? Jen by vám to třeba zbytečně drásalo srdce, když vás bude do budoucna stále odmítat. Stály byste na místě a nešly dál. Sundejte z poliček plyšáky, srdíčka a další drobnosti, které jste od něj dostaly. I toto vám zbytečně připomíná vaši ztrátu.

Pořádně si poplačte

Truchlení je potřebné. Nejenže se díky slzám propláchnou vaše slzné kanálky, ale opustí vás velká část stresu, smutku, napětí. Plačte a truchlete tak dlouho, jak potřebujete. Pokud vás zatím nic nebaví, dejte si na truchlení čas. Třeba dva týdny. Zalezte si do postele pod deku, spěte, dívejte se na filmy, seriály. Ale po stanoveném čase se snažte začít fungovat. Život nekončí a na vás zaručeně čeká jiný, krásný a skvělý muž, se kterým vám bude výborně.