Přírodní kosmetika zažívá v posledních letech nevídaný boom a chemie v běžných kosmetických prostředcích je často nepřítelem číslo 1. Proč tomu tak je? A je „chemická“ kosmetika opravdu tak škodlivá, a přírodní zase ta nejlepší? Na co si dát v kosmetických produktech zvláště pozor?

Přírodní kosmetika

Co si pod pojmem přírodní kosmetika vlastně představit?

Ne všechny složky obsažené v přírodní kosmetice pocházejí z přírody. Extrahovat některé látky z přírody, např. výtažky určitých rostlin apod., je náročné na čas i finance. Daleko výhodnější je proto tyto látky vyrábět uměle. Jedná se pak o deriváty přírodních látek, které si zachovávají všechny vlastnosti těch původních. I v přírodní kosmetice můžete navíc narazit na čistě syntetické látky jako jsou různé konzervanty apod. Jde ale hlavně o to, že přírodní kosmetika by neměla obsahovat žádné chemické látky, které jsou škodlivé.

Úžasná přírodní kosmetika na vás čeká také v e-shopu Vivantis.cz. Získejte svou Vivantis.cz slevu a užívejte si výhodného a zdravého nakupování!

Jak rozeznat přírodní kosmetiku od „přírodní“?

O skutečném složení kosmetiky se vždy raději přesvědčte sami. Na první pohled vás sice může nahlédnutí do části Ingredients na obalu zmást. Všechny složky výrobku se uvádí pod anglickými názvy a vyznat se v nich není jednoduché. Existuje celá řada webů, na kterých najdete seznam všech použitých složek i s jejich původem a vlastnostmi. Chce to trochu času a trpělivosti, ale pokud toužíte používat pouze zdravou a přírodní kosmetiku, vyplatí se to. O přírodním původu obsažených složek vás mohou ujistit také certifikáty.

Yves-Rocher je specialistou na rostlinnou kosmetiku. Yves-Rocher.cz sleva je ideální způsob, jak nakupovat tyto produkty za příjemné ceny!

Přírodní bomby do koupele

Je přírodní kosmetika takový zázrak?

Na začátku je nutné si říct, že přírodní kosmetika pro vás žádný zázrak neudělá. Přírodní kosmetika funguje na principu posílení některých vlastností vaší pleti nebo vlasů, jejich vyživení, hydrataci či regeneraci. Pokud ale máte krátké řasy, s přírodní řasenkou nikdy nedocílíte výrazného prodloužení ani zhuštění. Tak přírodní kosmetika nefunguje. V tomto ohledu je mnohem více „zázračná“ nepřírodní kosmetika. Jen šampón či kondicionér s obsahem silikonu udělá i z opravdu drsných vlasů krásnou a hebkou hřívu. To je něco, co nedokáže žádná přírodní látka. Silikon je vytvořený uměle a jeho problematičnost spočívá především v tom, že vlasy obaluje a ty tak nemohou dýchat, být správně vyživovány či hydratovány. Důvod, proč někteří dávají přednost přírodní kosmetice, je také ten, že dávají přednost přirozenosti a nechtějí své tělo zatěžovat něčím, na co by nemělo být zvyklé.

Přírodní kosmetiku můžete pořídit také v e-shopu Liftea a i zde na vás čeká vaše Liftea.cz sleva pro pořízení více produktů za méně peněz.

Jakým látkám se v kosmetice raději vyvarovat?

Některé produkty bohužel obsahují látky škodlivé pro naše zdraví či životní prostředí. Parabeny se používají jako konzervační látky, mohou ale vyvolávat alergie a pravděpodobně dochází k jejich usazování v lymfatických uzlinách, ledvinách a játrech. Sulfáty jsou pěnidla, která narušují přirozený ochranný film pokožky, snižují její obranyschopnost, vysoušejí ji a dráždí. Ropné deriváty vytváří na pokožce neprodyšný film, tím ucpávají póry, brání přirozené regeneraci pokožky a znečišťují ji. Hliník se používá zejména v deodorantech a antiperspirantech, ucpává žlázy a póry a hrozí u něj riziko karcinogenity. Silikony vytváří film, kvůli kterému jsou vlasy neohebné a lámavé a pokožka zanesená a s ucpanými póry. Je jen na vás, čemu dáváte přednost a na čem vám v případě kosmetiky nejvíce záleží. Přírodní kosmetika z vás neudělá něco, co nejste. Jen podtrhne vaši přirozenou krásu a vašemu tělu dodá vše, co potřebuje.


Udělejte si doma vlastní peeling nebo masku na obličej! Jak na to se dozvíte v tomto videu: