Uvažujete o nákupu nových trekových bot? Aby ne! mít doma alespoň jedny se rozhodně vyplatí. Vždyť v čem byste jinak chodili na túry a výlety do přírody. Trekové boty se vyznačují jednak specifickými materiály, z nichž jsou vyrobeny a jednak také velmi precizně řešenou podrážkou schopnou tlumit nárazy a dodávat člověku na jistotě při chůzi po nerovnostech a v méně přehledných terénech. Jak ale takové boty vybírat?  Na to a další aspekty se podíváme v následujících řádcích.

Základní aspekty výběru trekových bot

Důležitá je volba velikosti obuvi. Trekové boty jsou v tomto ohledu značně specifické. Počítat byste měli především s tím, že noha při dlouhé chůzi trochu oteče. Tím pádem boty nesmí být úplně těsné. Noha potřebuje nějaký prostor navíc. Ideální je v prodejně vyzkoušet také cestu z kopce. Vyzkoušet lze samozřejmě boty i po nákupu v eshopu. Případně je lze do 14 dní vrátit. Důležitá je u těchto bot přilnavost v oblasti kotníku a značná podpora klenby.   

Velmi důležité jsou také ponožky

Určitě zapomeňte na ponožky, které se vyrábějí výhradně ze syntetických materiálů. Jsou sice levné, ale málo kvalitní a noha se v nich nadměrně potí. Pot je špatně odváděn a vzniká nepříjemný pach. Ideální je kombinace vlny a syntetiky. Do horských oblastí se vyplatí volit spíše silnější ponožky, případně dvoje tenčí na sebe. Pozor také na pouze bavlněné ponožky, které neodvádějí pot, a lehce tak vznikají puchýře.

Další tipy přímo od milovníku treku

Připravili jsme pro vás také několik dalších pravidel, která preferují přímo zkušení vyznavači treku. Vyplatí se tedy:

  • Vyrazit na trek s botami, které už jsou zajeté.
  • trekové boty se vyplatí sundat vždy, když máte možnosti.
  • Při menším otlaku je třeba mít po ruce náplast.
  • Boty je zapotřebí pravidelně kontrolovat ve všech částech.