Možná vám tato otázka připadá zvláštní a možná je vaše zcela automatická odpověď: „ANO!!!“ Ale vybrat si boty opravdu dobře nemusí být vždy tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Nemálo lidí si kupuje boty nevhodné velikosti nebo neodpovídající jejich požadavkům. Díky našim tipům se to vám ale stát nemůže!

Umíte si dobře vybrat boty

Jaký typ obuvi sháníte?

V nabídce různých e-shopů narazíte na různorodé kategorie obuvi. V některých je snadné se vyznat, jiné jsou popsány tak originálně, že vůbec netušíme, co si pod nimi představit. Všeobecně lze obuv rozdělit na vycházkovou, sportovní, rekreační, domácí a společenskou. Mít alespoň základní představu o tom, jaký typ bot si budete kupovat, vám pomůže zaměřit se na ty nejdůležitější vlastnosti. Každý z těchto typů se liší především svým vzhledem, ale také použitým materiálem, kvalitou provedení, odolností, životností a dalšími aspekty.

Krásné pánské, dámské i dětské boty za super ceny vám zajistí Footshop.cz sleva!

Co je u každého typu nejdůležitější?

Vycházková obuv je určena ven i dovnitř a je u ní důležité především to, do jakých teplot či typu prostředí je vhodná. Sportovní obuv je většinou rozdělena podle konkrétní činnosti, které se v ní chcete věnovat, a tomu jsou také uzpůsobeny její parametry. Rekreační obuv je určena pro venkovní použití a zvládnete v ní chodit i po mírném přírodním terénu. U domácí obuvi, která je určena k nošení pouze uvnitř, je důležité především to, jak pohodlně se v ní cítíte, jestli se vám v ní nohy nepotí, nebo naopak nestudí. Společenská obuv je také určena jen pro krátkodobé nošení uvnitř, příliš dlouho v ní venku rozhodně nepobývejte, jinak by se mohla vážněji poškodit.

Sháníte plážovou, společenskou, nebo kotníkovou obuv? Pak je tady pro váš Halbo.cz sleva!

Kovbojské boty

Znáte dobře velikost své boty?

Čím přesněji budete znát svou velikost, tím větší jistotu máte, že vám nová obuv padne a budete se v ní cítit opravdu pohodlně. Velikost nohy vám může změřit váš praktický lékař, případně pediatr. Zvládnete to ale i sami doma. Stačí položit chodidlo na papír a obkreslit. Délka nohy se měří od paty až po špičku palce, případně jiný výše položený bod chodidla. K tomuto číslu přičtěte alespoň 15 mm, které vytvoří dostatečně velký prostor navíc pro vaše prsty.

Skvěle padnoucí botky a úžasné slevy? To je Sizeer.cz sleva!

Čeho se při měření vyvarovat?

I při tak jednoduchém domácím měření se může vyskytnout několik chyb, které mohou ovlivnit výsledek. Je dobré vědět, že každé chodidlo může být jinak dlouhé, takže raději změřte délku obou. A při obkreslování myslete také na to, jaký typ bot si budete pořizovat, a zda v nich budete nosit punčocháče, nebo dokonce tlusté ponožky. Nohu pak obkreslujte i s nimi, takže bude nová bota dostatečně volná. Vhodná obuv by měla být většinou o něco větší než je vaše chodidlo.

Originální boty, které vám bude každý závidět, nemusí stát hotové jmění: DesignShoes.cz sleva!

Moderní boty Converse

O boty je nutné také dobře pečovat

Pokud si pořídíte boty, které vám opravdu padnou, a vaše noha už neroste, máte jistotu, že si svou novou obuv užijete i několik let. Jejich dlouhou životnost prodloužíte především správnou péčí. Vyvarujte se chození v jednom typu bot během dne. Mokré boty vždy pořádně usušte před tím, než si je znovu obujete. Nošení vlhkých bot neprospívá vašim nohám, ani botám samotným, u kterých může dojít k deformaci tvaru. A zejména uzavřenou obuv vždy nazouvejte i vyzouvejte opatrně, ideálně s pomocí lžíce.

K stylovým a pohodlným botám vám cestičku vyšlape i naše Wojas.cz sleva!


Víte, jak poznat opravdu kvalitní boty? Pokud si nejste úplně jistí, podívejte se na tohle video: