Pokud jste se zamilovali do někoho, kdo vám je blízký srdcem, názory, smyslem pro humor, tím, co dělá a mnohým dalším, ale vzdálený je vám bydlištěm, či místem, kde vykonává své povolání, asi řešíte velké dilema. Vyplatí se investovat do vztahu na dálku, anebo je předem jasné, že ať se budete snažit sebevíc, je takový vztah předem „prohraný“? Je mnoho lidí, kteří si takovým vztahem prošli a jejich názory se různí. Záleží totiž na jen na vás dvou, jak se vám bude ve vztahu na dálku dařit.

Vztah na dálku: 7 tipů, jak jej ustát

  1. Vídejte se co nejvíc je to možné – osobní kontakt je samozřejmě nejvíc. Pokud je to možné, partner, který je mobilnější, ať už co se týče časových možností nebo způsobu přepravy, by měl co nejvíce jezdit. I na druhé straně by ale měla být ochota tu a tam za partnerem přijet.
  2. Kontakt přes sociální sítě – a nejen přes ně. Dnes již existuje spousta možností, jak se můžeme vidět, aniž by nás to něco stálo. Stačí mít zaplacen internet a můžete se vidět přes telefon, tablet nebo počítač. Je to poměrně skvělá možnost, jak se udržovat v kontaktu, i když spolu takto nikdy nezažijete to, co v reálném životě. Online si můžete rozbalit dárek, ukázat přítelovi novou bundu, zajít s ním na kávu, do knihovny, do obchodu a vybrat nové ložní prádlo… I když bude vedle vás jen virtuálně, bude s vámi.
  3. Dejte si termín, kdy vztah na dálku ukončíte – tím není myšleno ukončíte – rozejdete, ale ukončíte a naskočíte do společného reálného života. Žít s vidinou, že za rok, dva, tři budete spolu stále, je vždy lepší, než žít v nevědomí, do kdy to takhle dál budete muset snášet.
  4. Zaměstnávejte se – aby vám čas, než se uvidíte, utekl, dopřávejte si koníčků, vzdělávejte se, pracujte na zvelebení domova, budujte kariéru, věnujte se vaší rodině, pokud v ní žijete… Hlavně se neduste doma o samotě přemýšlením o tom, co ten druhý právě dělá a trápením se tím, jak je vám smutno. Právě teď si můžete dosyta číst, sledovat televizi, seriály, můžete chodit s kamarádkou na kávu…
  5. Chovejte se zodpovědně – aby vztah na dálku fungoval, nežijte způsobem, který by ve vašem protějšku vyvolával pocit, že bez něj provádíte „kde co“. Ano, skvělá párty nebo diskotéka je bezva, ale pokud byste pařili víkend co víkend, další dva dny byli nedostupní kvůli vyspávání kocoviny, tímto způsobem by šel vztah na dálku nejspíš brzy „do kytek“.
  6. Inspirujte se jinými příběhy – jak již jsme uvedli. Vztahy na dálku jsou tady teď, budou tady a byly odedávna. Jen dříve jakoby je lidé překonávali snáze, přestože neměli vymoženosti moderní doby. Zkuste se začíst do biografie lidí, kteří udržovali vztahy na dálku. Stačí pohledat si je na internetu. Anebo si přidejte do skupiny na sociální síti, kde se povzbuzují všichni, kdo vztahem na dálku prochází a vzájemně si radí, jak vydržet vztah na dálku, byť vám do společného soužití chybí měsíce či roky.
  7. Budujte v partnerovi důvěru k vám – máte pocit, že vám partner příliš nevěří, přestože na něj doma hezky čekáte? Můžete mu nahodile zavolat bez domluvy a dokázat mu, že jste sama, prozradit, co děláte… Důvěra je křehká, proto bychom na ní měli pracovat. Je škoda poskvrnit ji byť drobným lhaním, na které se dříve či později přijde, a které ji právě velmi oslabí.

Je pravda, že vztahy na dálku nemusí vydržet. To, že se nemůžeme kdykoli vidět, obejmout, zajít spolu na večeři, ulehat u sebe, moci si kdykoli reálně popovídat, vidět, jak ten druhý reaguje, jak se tváří po ránu… je velkou nevýhodou. Na druhou stranu i vztahy, které prožíváme zcela společně, prochází různými krizemi a obtížemi. Zkuste na všem hledat pozitivum. A pokud to nepůjde, usaďte se ve vztahu, v němž vám bude oběma dobře.